Snart är drar en ny säsong av Gift vid första ögonkastet igång på SVT. Programmet där sex singlar träffar någon ska ska vara sin "perfect match", för första gången vid deras vigsel. Här är de nya paren som ska leva tillsammans som gifta i en månad.
Efter romansryktet – Farmen-Esmeralda och Peter avslöjar sanningen om relationen
Efter reklamen: Efter romansryktet – Farmen-Esmeralda och Peter avslöjar sanningen om relationen
Snart är succéprogrammet tillbaka, äntligen! Gift vid första ögonkastet har detta år tagit emot över 2 000 ansökningar, från personer som önskar att bli ihopmatchad med sin “perfect match”.
I den nya säsongen av programmet så är det forskaren Emma Frans, sexologen och socionomen Kalle Norwald, parterapeuten Satu Hirsch Fjellstedt samt psykologen Fredric Bohm som har parat ihop sex singlar till tre par.
Som i de tidigare säsongerna kommer paren att träffas för första gången vid deras gemensamma vigsel. Efter det bjuder produktionen på en drömmig bröllopsfest och efter det är tanken att de nyblivna paren ska leva tillsammans som äkta makar i fyra veckor framåt.
Tittarna får följa de tre nygifta paren under deras resa att lära känna varandra och när en månad har gått ska paren besluta om de vill fortsätta vara gifta och leva resten av livet tillsammans – eller skilja sig.
Här är de sex nya deltagarna i Gift vid första ögonkastet
Vilka är då dessa sex modiga själar som hoppas på att hitta kärleken?
Här är de sex singlarna i nya säsongen av Gift vid första ögonkastet. FOTO: Stina Stjernkvist /SVT
Jacob. FOTO: Stina Stjernkvist /SVT
Elahe. FOTO: Stina Stjernkvist/SVT
Emil. FOTO: Stina Stjernkvist/SVT
Maxine. FOTO: Stina Stjernkvist/SVT
Albin. FOTO: Stina Stjernkvist/SVT
Elina. FOTO: Stina Stjernkvist/SVT
Tidigare kritiserats
Efter Gift vid första ögonkastet i SVT – så lever deltagarna i dag
Läs mer
Programmet och dess koncept har vid ett flertal tillfällen tidigare kritiserats en hel del av experter men också av deltagarna. År 2016 skrevs ett öppet brev från sju person som tidigare deltagit i programmet att det skulle läggas ner helt och hållet. Anledningen? Jo, de ansåg att produktionen inte var det som de utgav sig för att vara. Men också att produktionen rent av skulle ha ljugit för de tidigare deltagarna. De menade även att programmet ska ha lett till flera sjukskrivningar för de tidigare deltagarna.
Förhoppningsvis blir den nya säsongen lyckad och slutar upp med tre kärlekspar.
All lycka till paren!
Gift vid första ögonkastet har premiär på SVT den 25 februari 21.00.
FOTO: Janne Danielsson JAD/TT, Stina Stjernkvist/SVT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.