Nyhetsmorgon-profilen Fredrik Strage drabbad av stroke
”Tyvärr kommer jag inte att kunna ägna mig åt fysiska aktiviteter under en överskådlig framtid”, skriver han på Facebook.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Det är i ett inlägg på Facebook som Nyhetsmorgon-profilen Fredrik Strage, 52, själv berättar om hur han tidigare i veckan drabbats av en stroke, något Expressen är först med att rapportera om.
Fredrik Strage har drabbats av en stroke: ”Räddat livet på mig”
”Tyvärr kommer jag inte att kunna ägna mig åt fysiska aktiviteter under en överskådlig framtid”, skriver musikjournalisten och fortsätter:
”När jag började skriva den här texten var jag så arg att jag först fick huvudvärk och sedan ett kubistiskt flimmer på vänsterögat.”
Vidare berättar Fredrik om hur han mår i dagsläget.
”Prognosen är god men jag kommer att bli kvar här ett tag och behöva äta blodtryckssänkande medicin resten av livet. Jag vill tacka den fantastiska vårdpersonalen på S:t Göran och Nya Karolinska som inte bara räddat livet på mig utan också (som ni ser på bilden) inlett den avancerade kirurgiska proceduren att bygga om mig till en modularsynth från 1977.”
Hänt har sökt Fredrik.
FOTO: TV4
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
