Svenska artisten äntligen gravid! Efter flera års IVF-kamp: ”Ofrivilligt barnlös”
”Tär på relationen att vara ofrivilligt barnlös”, skriver hon på sin Instagram.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Jazzstjärnan Amanda Ginsburg, 35, har varit ute och turnerat runt om i Skandinavien med sin sin stämma. Hon har även gästat Allsång på Skansen och TV4:s Nyhetsmorgon, där hon bland annat framfört sin låt Det funkar varje gång. Hon har också vunnit två grammisar.
Hon lever tillsammans med maken Benjamin Fjelstad och efter en utmanande IVF-resa kan hon nu berätta att de väntar barn.
Var ofrivilligt barnlös – nu är jazzstjärnan gravid
”Sommarens nya siluett”, skriver hon inledningsvis i sitt Instagraminlägg när hon visar upp gravidmagen.
Hon berättar att hon är en sån kvinna som alltid haft en avund och längtan efter att känna sparkarna i magen, känslor som ibland blivit för mycket för henne.
Hon säger att hon vet hur det är att snurra in sig i kosttillskott, kostråd, träningsråd, temperaturskifningar och hormonbehandlingar.
”Hur det kan tära på relationen att vara ofrivilligt barnlös. Hur det är att längta och förtvivlat försöka hålla uppe hoppet.”, skriver hon.
Men efter en känslosam process kan hon nu äntligen meddela att hon är gravid.
”Nu har jag fått avnjuta illamående och enorm trötthet, symptomen jag längtat så väldigt efter att känna. Tack IVF! Jag ser med lycka på min kropp allt eftersom den gör mer och mer plats för livet där inne.”
Det är många av hennes följare som gratulerar, och många som också visar stor medkänsla till IVF-resan.
”Det är så många som kämpar i det tysta. Stort grattis till er!!”, skriver en följare.
”Stort stort stort grattis. Ni kommer bli världens bästa föräldrar!”, säger en annan.
”Nejmen va!? Så fint! Jag finns här för dig!”, uttrycker en tredje.
Det lille tillskottet är beräknad i december.
FOTO: TT / Instagram skärmdump