Filippa Rådins stöd till Anja Pärson – efter drastiska beslutet: ”Modigaste vi gjort”
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Högsommaren är här och med det programmet som för många är synonymt med semester – det anrika och folkkära Sommar i P1.
I år sommarpratar profiler såsom Petra Mede, Peter Haber, Dragomir Mrsic, Edward af Sillén och Lotta Engberg, få dela sina berättelser genom ett sommarprat.
En person som tidigare haft ett uppmärksammat sommarprat är skidstjärnan Anja Pärson.
Anja Pärsons avslöjande sommarprat
Det var i Sommar i P1 som hon gick ut med att hon gick ut med att hon levde i relation med en annan kvinna.
Idag har Anja Pärson, 44, och Filippa Rådin varit tillsammans i hela 17 år. Men 2012 var deras relation fortfarande en hemlighet som paret höll utanför rampljuset.
– Modigaste vi gjort, du och jag tillsammans, var när vi kom ut i Sommar i P1. Det kanske inte många tänker på, men när jag kom ut så kom Filippa också ut. Det är ju väldigt privat, att komma ut med en partner. Det ska ju egentligen inte vara en stor grej, men då blev det ju faktiskt det, säger Anja Pärson till Femina.
Filippa Rådin och Anja Pärsons kärlek är stark
Paret träffades redan 2008, och 2014 – två år efter Anjas sommarprat – ringde bröllopsklockorna för paret. Idag har paret två gemensamma barn, sönerna Elvis, 12, och Maximilian, 8. Dessutom har Filippa dottern Emmi, 18, från en tidigare relation.
Hänt har tidigare skrivit om parets kärlekssaga och nyligen avslöjade Anja och Filippa att deras bästa tips för att få relationer att hålla är att gå i parterapi.
För Hänt berättade paret nyligen även om hur det är Anja som är den i förhållandet som ofta gör små romantiska gester.
– Men du brukar komma med presenter, blommor, du brukar uppvakta med små saker, sa Filippa till Anja när Hänt pratade med paret.
FOTO: TT