Efter flytten – Melinda Jacobs säljer drömhuset: ”Som hämtad ur en saga”
Det charmiga 210 kvadratmeter stora huset har precis lagts ut till försäljning, bara drygt två år efter att paret flyttade in.
Nu väntar ett nytt kapitel – både för dem och för nästa ägare!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Melinda Jacobs, 41, och Martin "E-Type" Eriksson, 60, offentliggjorde deras kärlek i april 2022 och året därpå gifte de sig storslaget. Tillsammans har de även dottern Izadora som även hon kom till världen 2023. Utöver det har Melinda barn sedan tidigare och familjehemsbarn.
För bara drygt två år sedan valde paret att familjen skulle flytta till något större boende och köpte då deras nyrenoverade hus i centrala Vadstena – men tiden där skulle inte bli alltför lång.
Nu ligger huset ute till försäljning – "Hämtad ur en saga"
För Hänt bekräftade Melinda att huset som de bott i den senaste tiden – som de verkar ha stortrivts i, kommer att hamna ute till försäljning. Och nu gör huset det!
Det 210 kvadratmeter stora huset ligger i centrala Vadstena och har 9 rum och totalrenoverades år 2023. Man ser i bilderna hur paret lagt sin prägel på huset, men nu är det dags för någon annan att göra exakt det.
"Bakom den vackra fasaden döljer sig ett hem där varje rum berättar en historia. Det är genomgående fina materialval, spröjsade fönster och en varm, inbjudande känsla. Den lummiga tomten är som hämtad ur en saga – perfekt för sommarfester, barnlek eller stilla stunder i skuggan av träden", är lite av det som beskriver huset i dess annons.
Priset ligger just nu på 6 495 000 kronor för huset.
Även Melinda själv har kommenterat det på sin blogg:
"Nu är vårt hus till salu. En plats där drömmar bott och väggarna viskar historier av liv. Nu öppnar vi dörren för någon ny att skapa sina minnen här. Det är inte bara ett hus som är till salu, utan en möjlighet att bo i något vi kallat hemma. Kanske är det nu ditt hjärta som klappar lite extra när du kliver in."
Melinda Jacobs och E-Type har köpt en gård utanför Vadstena
Melinda och"E-Type" har faktiskt redan ett nytt hem, nämligen en gård i kommunens utkant.
Gården består av flera hus och flyglar tillsammans med omkring 20 hektar med åkermark och eget vatten.
– Vi har båda drömt om precis det här. Att bo ute på landet med lite får och lite höns. Att kunna bli lite självförsörjande med egna ägg, stort land och växthus, har Martin sagt tidigare till Motala Vadstena tidning.
När Hänt nådde Melinda om det nya köpet så var hon hoppfull om att de hittat deras drömhem.
"Vi önskar och tror att vi hittat det hem vi länge sökt efter", skrev hon till Hänt.
Stort lycka till inför allt som komma skall, säger vi på Hänt!
FOTO: TT, Skärmdump/Hemnet