Edvin Törnblom i tårar efter uppbrottet – offentliga ursäkten: ”Chockad”

Edvin Törnblom och Johanna Nordström
Efter beskedet om att Ursäkta-podden flyttar till Podme har Edvin Törnblom och Johanna Nordström mötts av hård kritik. Nu berättar Edvin med tårar i rösten om känslorna bakom beslutet – och varför hatet tagit så hårt.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Josefin Ottosson och Johannes Leonidas beslut för sonen – byter bana helt

Josefin Ottosson och Johannes Leonidas beslut för sonen – byter bana helt

Det var i förra veckan som podduon Edvin Törnblom och Johanna Nordström bekräftade att de skulle byta poddplattform och gå över till den mer exklusiva betaltjänsten Podme vilket Hänt tidigare rapporterat om.

Det dröjde inte länge innan Edvin och Johanna möttes av kritik från personer som ansåg att de bytte plattform för att kunna tjäna mer pengar – trots att de redan är bland de högst betalda poddarna i Sverige.

I ett nytt avsnitt av podden som släpptes under torsdagen bemöter duon den kritik som de har fått.

– Jag har nu känt att vi inte kommer kunna ta oss ur det här med att försöka övertala eller förklara. Det vi ska göra nu är bara att acceptera att vissa är jättearga och ledsna och besvikna på oss. Det får man vara. Hur folk skriver på internet, det får stå för dem, säger Johanna i veckans avsnitt av Ursäkta.

Edvin Törnblom: “Jag har mått väldigt dåligt”

Edvin är inte lika optimistisk och har förberett ett brandtal till duons lyssnare.

– Från min sida har jag mått väldigt dåligt sedan vi gick ut med nyheterna om bytet till Podme. Jag har varit ledsen, jag har varit besviken, jag har varit upprörd och känt att vi har gjort ett misstag. Jag har känt att vi har gjort fel. Jag har känt det här, men det är inte sanningen, säger han.

Edvin fortsätter med att förklara att han förstår folks upprördhet och att folk inte gillar förändring och att de hade väntat sig reaktioner, men att han blev chockad över hur dramatiska de faktiskt blev.

Han blir rörd och rösten spricker samtidigt som han förklarar att det är jobbigt att prata om det här och säger att han inte grät när han repeterade det här i sitt huvud.

Edvin och Johanna om hatet efter poddflytten

Johanna tar över och pratar om att alla tror att de flyttar för att de är giriga eller har något ont uppsåt, i bakgrunden hörs Edvins snyftningar.

– Jag har ju inte varit någonting om vi inte hade startat den här podden, och då blir jag bara så ledsen när folk blir så besvikna på oss. Jag blir bara ledsen, för jag vet att den här podden är så viktig för många. Den här podden kommer för alltid vara, oavsett vad jag gör framåt, kommer den att vara det viktigaste, säger han och gråter.

Ett av problemen som duon tar upp är att de har fått ta emot ett enormt hat. Edvin betonar att det inte verkar vara deras kärnlyssnare utan folk som redan innan inte tyckte om honom och Johanna som tar tillfället i akt att visa sitt missnöje.

Johanna beskriver hur flytten på sätt och vis är ett sätt att nå ut till rätt målgrupp och på så vis skydda sig själva.

FOTO: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.