E-type och Melinda Jacobs bryter upp! Huset sålt
– Vi har massa roliga planer, säger Martin Eriksson till Expressen.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Melinda Jacobs, 41, och Martin "E-Type" Eriksson, 61, offentliggjorde deras kärlek i april 2022.
För bara drygt två år sedan valde paret att familjen skulle flytta till något större boende och köpte då deras nyrenoverade hus i centrala Vadstena – men tiden där skulle inte bli alltför lång.
Nu står det klart att det rosa huset på 210 kvadrat och nio rum är sålt. Det låg ute till försäljning för knappt 6,5 miljoner kronor, men slutpriset är inte känt, rapporterar Expressen.
Familjen flyttar ut på landet
Nu förbereder familjen för en flytt cirka åtta mil bort från deras förra hus.
I vår flyttar familjen till en gård på landet.
Martin Eriksson berättar att allt är påskrivet och handpenning betald.
– Hade det inte varit så mycket träd hade man sett huset i fjärran från vårt nuvarande. Så det är inte långt, men det är på landet. Nu får vi lite sjö och skog och grejer, säger Martin Erikson till Expressen.
E-type berättar om de framtida planerna
På den nya gården finns lador, uthus, flyglar, en snickerboa och två växthus.
– Vi ska bygga ett litet kafé. Vi har massa roliga planer. De större barnen kommer få egna flyglar, säger Erikson.
Timingen på inflyttningen
– Köpet går igenom i april så det är långt dit. Vi får nycklarna till vårt nya hem i januari, så vi har som tur är – och det tackar vi alla makterna för – ett par-tre månader att i lugn och ro flytta ut, flytta in, hinna elsäkra för barnen, bygga högre staket och allt som ska göras.
FOTO: Aftonbladet
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
