Dr Bombays kamp för att överleva – hamnade i koma • Drabbad av obotliga sjukdomen
Efter sonens död tog allt en helomvändning och konstnären skapade istället alter egot Dr. Bombay.
Nu öppnar han upp om livet efter sonens död – och stora succén och fallet för Dr Bombay.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Calcutta - I am a taxidriver in, Calcutta - I drive my little taxi in, Calcutta - taxi taxi taxi in,Calcutta - I am a taxidriverman...
Nog är vi många som inte kunde låta bli att sjunga med i textraden ovan?
För det var i få svenska hem som Dr Bombay inte spelades under det sena nittiotalet.
Barnen gick i extas, och föräldrarna önskade nog att dagens brusreducerade hörlurar redan var uppfunnet då.
Calcutta (Taxi Taxi Taxi) var till en del föräldrars stora förtret inte den enda hitten som Dr Bombay levererade.
Rice & Curry, S.O.S och Girlie Girli är tre hits som gick varma på radion likväl som hemma i stugorna.
Men bakom de trallvänliga låtarna, finns det en del mörker.
Sonens död blev startskottet för Dr Bombay
Runt 1998 utvecklade han det alter ego som han senare skulle bli världskänd för: en fiktiv indisk taxichaufför med en excentrisk dräkt och en sitar.
Nästan 30 år efter sitt stora genombrott står Dr. Bombay fortfarande på scen. Svensk-danske Jonny Jakobsen ,61, som han egentligen heter, har haft tusentals spelningar runt om i världen under artistnamnen Johnny Moonshine, skotske Dr. MacDoo, mexikanske Carlito, men framför allt indiske Dr. Bombay.
I en intervju med Expressen kunde mannen bakom sommarplågan Calcutta (taxi taxi taxi) berätta att inspirationen kom efter att hans son tragiskt gick bort 1991.
– Då bestämde jag mig för att jag ville göra något för barn. Det tog några år innan jag hittade Bombay, och jag plöjde igenom allt jag kunde hitta om Indien för att han skulle vara trovärdig, sa han till tidningen 2012.
Debutalbumet Rice & Curry blev en enorm succé. Singeln Calcutta (Taxi, Taxi, Taxi spelades kontinuerligt på radiostationer och nådde ettaplatsen i både Sverige och Japan.
Sedan dess har han regelbundet uppträtt på scen under 90-talsturnéer som We Love the 90's och liknande nostalgifestivaler.
Karaktären, som är baserad på en stereotyp, där artisten sjunger med en stark indisk dialekt, har fått en del kritik för stereotypisering och kulturell appropriering.
Något Jakobsen själv inte lagt så stor vikt vid, men det har trots hans oberördhet lett till en del modifieringar av karaktären.
– Jag använder lite mindre smink än jag gjorde då. Det var lite solbränt. Ja, det var det... Skivbolagen krävde att det skulle vara "det ena med det andra", säger han till Expressen.
Hamnade i koma
Under de senaste åren har Dr. Bombay inte slagit av på takten helt utan fortsatt att underhålla fansen.
Trots ett antal spelningar om året har slantarna inte strömmat in på kontot som hans låtar har strömmat på Spotify.
– Jag är snickare nu. Så jag har jobbat mycket i Tyskland med snickeriarbete. Jag har också jobbat hos glassbilen, jag har provat alla tänkbara jobb, sa han till tidningen.
Privat har även hälsoproblemen hopat sig. 2016 hamnade 61-åringen i koma efter hälsokomplikationer.
– Jag hamnade i koma eftersom jag lider av diabetes. Men det är sånt som händer, nu mår jag jättebra, sa en till synes lättsam Jakobsen till tidningen.
Om även hans karaktär Dr. Bombay också har legat i koma nyligen svarade han till Expressen:
– Kanske det, men jag har plockat upp honom här och där. Han har sjungit för hemlösa på julafton, och jag vill bara sprida glädje med honom. Jag bryr mig inte så mycket om framgång.
Men trots hälsoproblematiken och att artistkarriären inte kan täcka alla räkningar så är Jakobsen tacksam för sin karriär och sin karaktär.
– Jag sitter i många timmar varje dag och bara pratar med ungdomar. Jag har ju fått så många brev där folk tackar mig, ungdomar tackar mig, säger han till tidningen.
FOTO: TT