Owen Wilsons hemliga familj – har barn med svenska Caroline: ”Närvarande pappa”
Skådespelaren har en son med svenska Caroline Lindqvist, som vid tiden för graviditeten fortfarande var gift.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Hollywoodstjärnan Owen Wilson, 56, känd från filmer som Wedding Crashers, The Royal Tenenbaums och Wonder, har en lång och framgångsrik karriär bakom sig.
Men det är inte bara hans filmroller som väcker intresse. Även hans privatliv diskuteras flitigt i amerikansk press.
Skådespelaren är pappa till tre barn, med tre olika kvinnor. Hans förstfödda son, Robert Ford, 14, har han tillsammans med ex-flickvännen Jade Duell.
I oktober 2018 blev han återigen pappa, denna gång till dottern Lyla Aranya Wilson, 6, som han har tillsammans med Varunie Vongsvirates, 41. Owen och Varunie hade en av- och på-relation i fem år, men efter dotterns födelse har han enligt uppgift inte haft någon kontakt vare sig med henne eller dottern.
Han har inte sökt vårdnad och vägrar att träffas, däremot har han erkänt faderskap efter ett DNA-test.
Enligt Daily Mail betalar Owen cirka 25 000 dollar i månaden (motsvarade omkring 262 00 kronor) i underhåll till Varunie och Lyla. Han täcker även deras sjukvård och försäkringskostnader.
Svensk PT blev mamma till hans tredje barn
Owen Wilson är även pappa till sonen Finn Lindqvist Wilson, 11, som han har tillsammans med den svenska personliga tränaren Caroline Lindqvist. Caroline är uppvuxen i Halmstad och träffade Owen för första gången på en fest i Los Angeles 2005.
De blev nära vänner i flera år och 2014 fick de sitt första och enda gemensamma barn. Då var Caroline fortfarande gift med plastikkirurgen Dr. Ritu Chopra, men hade beslutat att skilja sig när graviditeten upptäcktes.
I en exklusiv intervju med Aftonbladet Klick! berättade Caroline:
– Owen och jag bestämde oss för att skaffa barn trots att vi inte är i ett förhållande. Och vi har inga planer på att inleda ett förhållande heller.
En tidigare källa uppgav däremot till Aftonbladet att relationen mellan Owen och Caroline var komplicerad:
– De gör slut och blir ihop. Owen vet inte riktigt hur han vill ha det, men återvänder gång på gång till Caroline.
Idag lever de inte tillsammans, men enligt uppgifter till PEOPLE är Owen ändå en närvarande pappa:
– De bor inte tillsammans, men Owen är engagerad. Han följer med till läkarbesöken och ser till att Caroline mår bra, säger källan.
En kärleksfull familj
Finn föddes den 30 januari 2014 i Los Angeles. Han blev varmt välkomnad av sin storebror Robert Ford, som då var tre år. I en intervju i The Ellen DeGeneres Show berättade Owen hur stolt storebror Ford var:
– Ford är väldigt beskyddande – han kallar honom inte ens vid namn, han säger bara 'min lillebror. Jag tror han gillar att han själv väger ungefär 13 kilo, men att Finn är mindre, sa Wilson.
Foto: TT, Skärmdump/Instagram