LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Därför vägrar Ullared-Morgan flickvän och barn: ”Blev väldigt sårad”

20 maj, 2025
Ullared-profilen Morgan Karlsson, har varken flickvän eller barn.
För Hänt berättar han om kärlekslivet, tankarna kring barn – och avslöjar varför han gav upp dejtandet.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Morgan om kärlekslivet: ”Mycket brevkontaker”
Morgan om kärlekslivet: ”Mycket brevkontaker”

Tv-profilen Morgan Karlsson, 52, blev Ullared-Morgan med hela svenska folket i samband med hans medverkan i tv-serien Ullared.

Dessutom fick han och kollegan Ola-Conny Wallgren efter succén i Ullared ett alldeles eget reseprogram En stark resa med Morgan & Ola-Conny.

Idag är båda tv-serierna nedlagda, men Morgan fortsätter sitt arbete i varuhuset Gekås i Ullared. Hänt har träffat tv-profilen och tagit tempen på hans kärleksliv.

Hur är det med dejtandet?

– Det är lugnt, jag ligger still, jag har inte rört någonting, jag har varit försiktig, det är inget jag har brytt mig om något särskilt, det får komma när det vill. Det är inget jag går och är orolig för eller känner att jag måste ha. Jag känner mig nöjd, säger han.

Annons

Morgan Karlsson blev sårad – gav upp på kärleken

Skulle du vilja dejta, är det något du längtar efter?

– Egentligen inte. Nej jag vet inte, jag har haft förhållanden och det var tröttsamt och jag blev väldigt sårad och har varit nedstämd och så. Det har varit att man dragit sig tillbaka och inte satsat på kärleken direkt för att man tycker att den är svår.

Han förklarar att händelsen han tänker på, när han blev sårad skedde för några år sedan.

Du har ju inga barn, har du haft någon längtan efter det?

– Nej inte det heller, jag är väldigt kärleksfull mot mina syskonbarn och sånt, säger han och fortsätter:

– Men jag är 52 år, ska jag verkligen träffa en tjej som är yngre och som vill ha barn med mig och barnen får en gammal gubbe till pappa, jag vet inte om jag vill det.

Går inte ut på krogen lika mycket längre

Förr var han ute på krogen och dansade, men nuförtiden har de flesta av hans vänner hittat partners och det blir inte lika ofta han går ut och dansar.

Annons

– Annars var man ju ute aktivt och bjöd upp någon snygg dam och pratade om hur man mår och sådär, säger Morgan Karlsson till Hänt.

FOTO: Hänt, TT

Annons