Känner du igen Bingolottos reklam som går på tv just nu? Kanske är det för att den sändes redan förra året. – Man kan väl säga att vi återanvänder, säger John Sarafian, pressansvarig för Bingolotto, till Hänt.
"Har inte en enda cash" Lotta Engberg om ekonomiska situationen
Uppmärksamma tittare kan ha märkt att tv-reklamen för Bingolottos uppesittarkväll den 23 december liknar reklamen som sändes förra året.
Faktum är att det är samma reklam som har återanvänts. Det berättar John Sarafian, pressansvarig för Bingolotto.
– Det är egentligen ett sätt för att effektivisera och inte bara producera nytt och nytt och nytt. Det är förra årets reklam men man byter ut visst innehåll i den, säger han och fortsätter:
– Så det är samma reklam med ny speaker. Man kan väl säga att vi återanvänder, och det ligger ju i tiden.
De programleder årets uppesittarkväll
Årets uppesittarkväll inför julafton kommer att ledas av Lotta Engberg, 62, och Daniel Norberg, 35, något Hänt tidigare skrivit om.
I början på december avslöjas vilka gäster som kommer att inta studion, och John Sarafian är nöjd med upplägget även i år:
– Jag kan säga att det blir många bra och spännande gäster och artister. Det kommer att bli jättebra, säger han till Hänt.
Det här är BingoLotto:
Bingolotto startades av Leif ”Loket” Olsson och Gert Eklund år 1989. Numera ägs Bingolotto av Folkspel.
Förra året drog Folkspel in 372 miljoner kronor till föreningslivet, vilket är den högsta siffran på 20 år.
Uppesittarkvällen den 23 december är Bingolottos största kväll varje år. I år är 31:a gången som uppesittarkvällen sänds.
År 2020 blev Lotta Engberg ny programledare för Bingolotto. Sedan år 2023 är även Daniel Norberg det.
FOTO: Mathias Otterberg, Skärmdump/Youtube
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.