Dansbandsstjärnans tuffa sjukdomsbesked – läkarna i chock: "Illa vid din ålder"
Med ett allvarligt magsår så fick han uppmaningen av läkare att inte jobba på ett tag – men det skulle dröja innan Andreas fick komma upp på scen igen.
– Så illa för din ålder, sa läkaren om läget.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Det har minst sagt varit en lång sommar för Sannex sångare Andreas Olsson, 43, som kantats av sjukdomar som gjort att han varit tvungen att ställa in spelningar under sommaren.
I juli nådde Hänt Andreas som berättade att han egentligen har haft problem med sjukdomar i många år – som har ställt till det för honom på olika sätt. Något som visat sig bland annat bero på stress vilket såklart har gjort att han många gånger tvivlat på om det är värt det.
”Den ständiga frågan är om det här livet på vägarna ständigt ska fördärva hälsan. Just nu känns det lite som en tickande bomb. Min kropp har sedan 2013 visat på många sätt att det här livet kanske inte är toppen för hälsan", skrev han tidigare i juli till Hänt.
Efter att åkt in akut på sjukhus så var förhoppningen att han skulle stå på scen bara någon vecka senare – men det skulle visa sig dröja längre än så.
Sjukskriven för magsåret: "Så illa i din ålder"
När Andreas kom in på akuten hade han så ont att läkarna började leta efter riktigt allvarliga skador men det visade sig sedan vara magsår.
– Läkaren sa rakt ut: ”Det här magsåret är så illa i din ålder, så du måste se över vad du håller på med, och du får inte jobba på två veckor.” Jag tänkte att fem dagar kanske räcker, men läkaren hade rätt. Det tog tio dagar innan jag ens kunde stå upprätt, säger Andreas till Dansbandsnytt.
Detta var något som gjorde att Andreas Olsson missade Guldklavegalan i Malung där Andreas var nominerad till Årets sångare. Dansbandsveckan var i full gång med sitt 40-års jubileum som Andreas fick avstå, ett beslut som inte var helt lätt.
"Det var sannerligen ett tufft beslut att ta, men i efterhand känns det rätt med tanke på att allt vacklar fram och tillbaka", skrev Andreas till Hänt då.
Även veckan före och efter galan var intensiva turnéveckor för bandet, men Andreas var fortsatt sjukskriven under den tiden. Men i slutet av juli återvände Andreas Olsson till Sannex och efter lördagens spelning i Anderslöv så väntar en treveckorssemester för samtliga. En tid där han ska ro om sig själv.
Nu mår Andreas bättre men undviker vissa saker som orsakar smärta i magen, såsom lösgodis eller om man äter för fort.
Drar igång ett nytt projekt – med tidigare dansbandsgitarristen
September ser däremot ut att bli en fullspäckad månad för Sannex men också för Andreas personligen. Han har nämligen ett nytt projekt på gång tillsammans med Mikael Strömqvist som tidigare var gitarrist i Donnez.
Tanken är att de nu ska turnera som en duo på äldreboenden och träffpunkter i Blekinges alla kommuner. Mikael arbetar efter sitt avhopp från dansbandet som frilansmusiker och även som verksamhetsutvecklare inom Musik i Blekinge.
– Så nu har jag och Micke – som spelar alla möjliga instrument; gitarr, munspel, dragspel – satt ihop en repertoar med allt från gamla valser till Hasse Andersson-låtar och country, och självklart kommer jag vara lite rolig och berätta skånska historier, säger Andreas till Dansbandsnytt.
Projektet pågår i september men påverkar inte Sannexs spelningar under denna tid.
FOTO: TT, Skärmdump/Instagram