Christina Schollin är en välkänd skådespelerska som var gift med Hans Wahlgren, som gick bort i maj 2024 i sviterna av cancer. Nu berättar Christina om Hans sista uppmaning till henne – och det är bedårande fint. "Bli lycklig med honom..."
Christina var tidigare gift med skådespelaren Hans Wahlgren som dessvärre gick bort för lite mer än ett år sedan.
Christina Schollin tillsammans med Hans Wahlgren.TÄRNHUVUD ANNA/Aftonbladet/TT
Hans Wahlgren dog i obotlig cancer
Hans Wahlgren gick i maj 2024 bort i cancer, bara några månader efter läkarens chockbesked. Hans och Christina var gifta i hela 62 års tid, alltså tillbringade de nästan hela deras liv med varandra.
Efter Hans gick bort så förändrades såklart Christinas liv avsevärt.
Både Christina och Hans var frilansande skådespelare och i det kom en osäkerhet, då de hade både hus och barn att försörja. Christina var mycket på Dramaten medan Hans tillbringade mycket tid i Göteborg. Trots det så kom barnen alltid i första hand och då och då fick de hjälp av en barnflicka – när barnen inte hängde med till scenerna såklart!
Livet ensam, utan sin livskamrat, är såklart en förändring som Christina varje dag försöker lära sig förstå sig på.
Christina Schollin säljer huset: ”Läge nu”
Hans Wahlgrens välsignelse till Christina: "Bli lycklig med honom"
I Framgångspodden berättar också Christina om sista tiden med Hans, och berättar om hans uppmaning till henne.
– Han sa också ”och om träffar du någon trevlig snubbe, så bli lycklig med honom du”, otroligt generöst, säger hon och fortsätter:
– Jag har hans välsignelse om det skulle dyka upp en trevlig snubbe, hans välsignelse att kanske få bli lycklig igen.
Att träffa någon ny i framtiden är inte helt uteslutet för Christina, men såklart inget man kan planera. Hon berättar att hon fortfarande håller på att lära sig att leva livet ensam och att kunna ta egna beslut efter sammanlagt 67 år tillsammans med Hans.
– Om det sen dyker upp någon som kanske platsar i mitt nya liv, så vore ju det trevligt och ganska underbart. Men det är ju ingenting jag kan förutspå och det är inte så att jag går omkring och letar, säger hon i podden.