LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Idol Bonde söker fru

Chocken i Robinson – dök upp med automatvapen på stranden: ”Inte under kontroll!”

24 sep, 2025
author Sofie Eriksson
Sofie Eriksson
Tipsa oss!
Under inspelningen av danska Robinson dök beväpnade män upp på den öde ö deltagarna bodde på. I programmet får tittarna se att personerna var lätta att hantera. Nu vittnar deltagare om att situationen var mer kaotisk än så.
Annons
Robinson-Pelle i tårar – reagerar på finaldramat
Robinson-Pelle i tårar – reagerar på finaldramat

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Mitt under natten, på en öde ö i södra Malaysia, överraskas deltagarna i danska Robinson av ett oväntat besök på stranden. I det senaste avsnittet av årets säsong tar sig tre militärbåtar iland på ön.

– Männen är maskerade och har kulsprutor. Produktionen är fortfarande kvar och skickar i väg dem. Produktionen ber oss att gå, och vi får veta att de inte kommer tillbaka, säger deltagaren Marco Manzionna, 31, till danska Se och hör.

Därefter åker produktionen hem för dagen, och bara deltagarna och en läkare är kvar på ön.

Blodiga scenen i Robinson: ”Tänk om jag hamnar i koma”
Blodiga scenen i Robinson: ”Tänk om jag hamnar i koma”

Män med kulsprutor i händerna intog stranden

Efter en stund kom militärbåtarna tillbaka. Två män gick upp på stranden medan resten stannade på båtarna.

Männen höll kulsprutor i händerna och var täckta i kläder som gjorde att bara ögonen syntes. Enligt deltagarna gjorde de inte mycket, och var inte heller särskilt pratglada.

Annons

Deltagaren Anders Thimm, 36, berättar för Se och hör att de maskerade männen ville ha pengar från deltagarna. Enligt honom kan det ha varit pirater, någon han säger att han sett tidigare.

– För mig såg det inte ut som militären eller soldaterna. Jag vet att produktionen ville att det skulle låta så, men det var ingen militärövning, säger han.

Tittarna lurades: "Ingenting var under kontroll"

Efter en stund kom produktionen tillbaka till ön och bad deltagarna att gå i väg medan de och en person med lokal kännedom förhandlade med männen.

Enligt Anders Thimm var det svårt för produktionen att få personerna att lämna platsen.

– Det var därför produktionen fick stanna och sova hos oss. De visar på tv att det var under kontroll. Ingenting var under kontroll, säger han.

Det här är Robinson Ekspeditionen:

Robinson Ekspeditionen är den danska versionen av realityprogrammet Robinson.

Programmet sändes för första gången i Danmark år 1998, ett år efter att programmet kom till Sverige.

Programmet produceras av danska TV3 och finns på Viaplay.

Programledare är före detta fotbollsproffset Jakob Kjeldberg, 55.

FOTO: Skärmdump/Instagram

Annons