Gravida Carolina Gynning anmäld till socialen: ”Av någon jävla anledning”
Nu driver hon en podd tillsammans med bästa vännen Carina Berg där hon tidigare avslöjat att hennes man serverat en kanin till middag utan hennes vetskap.
Detta har lett till att hon nu blivit anmäld till socialen – ännu en gång!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Från Big Brother skapade hon sig ett namn hos svenska folket, Carolina Gynning, 46, och har sedan dess synts i andra program som I huvudet på Gynning och hörs även i podcasten Gynning & Berg tillsammans med bästa vännen Carina Berg, 47.
Till vardags bor Gynning på en pampig herrgård från 1830-talet där hon minst sagt verkar stormtrivas. På den gigantiska gården bor hon tillsammans med Viktor "Nishti" Philipson, 39, och deras gemensamma dotter Vilda, 4, och har även en liten pojke på g! Gynning har även döttrarna Alicia, 13, och Adele, 11 sedan tidigare.
Chockavslöjandet som fått stor uppmärksamhet – åt deras kanin
I podden avslöjade Gynning tidigare något som fick lyssnarna och även nu efteråt hela svenska folket att tappa hakan!
Nishti lurade alltså Gynning en gång att äta deras kanin. Då fick hon frågan om detta verkligen var sant, vilket Gynning då bekräftade:
– Ja, absolut. Så sjuk är min man och tycker att det är fruktansvärt kul. Fortfarande än idag när vi tar upp det här. När vi får gäster sitter han och säger ”Det var så kul. Hon mumsade i sig sin kanin”, berättar Carolina i podden.
Även när Hänt kontaktade henne om detta så svarade hon att det ändå var ganska gott:
”Han tog kål på den och lagade den till middag och sa att det var kyckling! Han säger att det är vanligt mål utomlands och det var faktiskt gott, smakade kyckling”, skriver Carolina i ett meddelande.
Detta är något som senaste veckan fått stor medialt intresse och verkligen upprört en hel del minst sagt – och nu verkar det gått ännu längre.
Carolina Gynning anmäld till socialen – "Av någon jävla anledning"
I veckans poddavsnitt som hon har tillsammans med Carina Berg tar de upp denna incident som fått stora rubriker i vårt avlånga land. Enligt Gynning så är historien väldigt "kryddad" och säger att det inte var hennes barns kanin, utan en mer vild en. Det var mer ett skämt som nu gått överstyr.
– Det är ju faktiskt inte konstigt att äta en kanin, säger hon.
Men nu verkar människor gått steget längre – Carolina Gynning har blivit orosanmäld till socialen. Men det är inte första gången Gynning drar åt sig uppmärksamhet på detta sättet som landar i orosanmälan.
Enligt Gynning kan det röra sig om att bilbarnstolen kan vara lite fel, eller att någon tror att hon kör bilen i ett olämpligt läge fast den egentligen står still.
– Av någon jävla anledning så är det okej att anmäla mig för minsta lilla, säger Gynning lite irriterat.
"Ska ha skjutit Vildas kanin och tvingat barnen att äta"
Att vara en människa i rampljuset gör ju dessvärre att man lockar till sig fler ögon. Denna gången var det inte någon bilbarnstol eller dylikt utan just incidenten med kaninen – som har blivit spetsad enligt Gynning.
Denna gång ska någon ha anmält henne för att då Nishti ska ha skjutit Vildas burkanin och tvingat barnen och äta det – vilket inte stämmer.
– Vi har inte ens namn på våra kaniner, menar Gynning och syftar till att det inte var någon av barnens kaniner eller att kaninen skulle ha hetat Stampe som det skrivits tidigare.
Men efter ett långt samtal med socialen, så valde man att lägga ner anmälan och inte ta det vidare.
– Vi har en humorpodd och kryddar till allt, men det i text kan ju låta annorlunda såklart, menar Gynning.
FOTO: TT, Skärmdump/Instagram