LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Idol

Carina Berg i svår kris – deprimerad: ”Jag är verkligen på en dålig plats”

09 sep, 2025
Under den senaste tiden har Carina Berg kämpat med sin psykiska hälsa, något hon själv berättar i podcasten Gynning & Berg.
– Jag är verkligen på en dålig plats i livet, säger Carina.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Carina Bergs miss med Eah Jé – trodde det var Peg Parnevik
Carina Bergs miss med Eah Jé – trodde det var Peg Parnevik

Carina Berg, 47, och bästavännen Carolina Gynning, 46, driver tillsammans podcasten Gynning & Berg. Där får lyssnarna varje vecka ta del av vännernas ärliga tankar och upplevelser, högt som lågt.

I det senaste avsnittet av podden berättar Carina att hon haft det kämpigt.

Carina Berg om måendet: ”Dålig plats i livet”

– Jag tycker synd om alla som identifierar sig med mig just nu, för jag är verkligen på en dålig plats i livet, berättar Carina och säger att ”det är fan piss”.

Längre fram i poddavsnittet berättar tv-profilen att hon plötsligt fått ryggskott. Carina säger att hon varken kan röra sig eller kolla åt höger eller vänster.

– Nej, men Carina vad är det som händer med dig! Men herregud! Du måste åka till naprapaten, kiropraktorn. Du är för stressad inombords. Nej, men skojar du? Vad är det som händer! Du måste ringa akut. Du rasar ihop framför mina ögon!, utbrister en oroad Gynning.

Carina Bergs skämt får underkänt av reportern
Carina Bergs skämt får underkänt av reportern

Carolina fortsätter uttrycka sin oro för sin vän, och frågar hur hon ska klara av allt jobb och dylikt när hon nu även drabbats av ryggskott.

Annons

– Jag vet inte. Man kan säga så här, det klart att mitt psyke… Jag har en liten depressionsperiod, en svacka. Men min fysik hänger alltid ihop med det. Kroppen känner och kroppen hör.

”Om vi inte slutar prata om det här kommer jag börja gråta”

Carina berättar att hon haft väldigt svårt att sova om nätterna. Så pass att hon behövt medicinera för det. I podden funderar hon över om hon borde börja gå i terapi för att ta reda på vad som håller henne uppe under nätterna.

– Carina vet du, ibland får man också ha en kris. Det får man. Man får också sätta sig ner och bara vara så jävla ledsen och gråta så jävla mycket. Så får man säga fan vad det är synd om mig! Det är så jävla synd om mig! Då får man gråta ännu mer och vara ännu mer deprimerad, säger Gynning.

– Om vi inte slutar prata om det här kommer jag börja gråta nu, svarar Carina.

FOTO: Karin Törnblom/TT

Annons