Birgitta Ed är inte bara gift med Sveriges statsminister Ulf Kristersson – hon är också präst. I en intervju i Skavlan & Sverige berättar hon om varför maken valde att en gång lämna kyrkan och hur han hittade tillbaka. Men trots att de varit gifta i över 30 år finns det en fråga hon inte kan svara på.
Hon vigdes till präst i januari 2023 och arbetar i dag i Strängnäs domkyrkoförsamling. Tidigare har Birgitta haft en framgångsrik karriär som PR‑konsult, men bytte bana efter flera års teologistudier.
Ulf Kristersson tillsammans med Birgitta Ed på prinsessan Ines dop.Karin Törnblom/TT
Birgitta Ed och Ulf Kristersson har tre adopterade döttrar
Ulf Kristersson och Birgitta Ed har varit gifta sedan 1991 och är föräldrar till tre döttrar – Siri, Ellen och Signe – som alla är adopterade från Kina.
Paret har varit öppna med att familjen alltid stått i centrum, trots deras krävande yrkesliv.
I intervjuer har Birgitta berättat att tron spelat en viktig roll i föräldraskapet, och att de gemensamma värderingarna varit en grundpelare i familjelivet.
Birgitta kan inte svara på privata frågan om Ulf: ”Du får fråga honom”
Ulf Kristersson gick ur Svenska kyrkan som ung, något som Fredrik Skavlan påpekar i avsnittet av Skavlan & Sverige.
– Han lämnade som 18-åring mest i protest mot statskyrkan faktiskt, berättar då Birgitta Ed.
Trots det valde paret att gifta sig i kyrkan och döpa sina tre barn där.
– Sen så brukar han säga: jag har ingen annan plan än få bli begravd i Strängnäs storkyrka.
Och nu är han tillbaka i kyrkan igen, trots att han en gång lämnade.
På frågan om statsministern är kristen, vilket många verkar nyfikna över, svarar hon ärligt:
– Kristen?! Ja, nä, men du får fråga honom. Bjud in honom.
Birgitta verkar inte vilja uttala sig huruvida Ulf Kristersson ställer sig till att kalla sig själv kristen.
– Jag tror att jag är gift med en person som är som väldigt många andra svenskar, man känner stor respekt för kyrkan, man tycker om att vara i kyrkan. Kanske inte helt, helt artikulerad om det här hur jag tänker kring det här med Gud, nej, svarar hon ärligt.
FOTO: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.