Bianca Ingrosso utkastad från hemmet – bott hos kändismannen: ”Stökigt”
– Det var stökigt, säger hon i Wahlgren & Wistam.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Pernilla Wahlgren, 57, och dottern Bianca Ingrosso, 30, har idag en mycket nära relation till varandra, men så har det inte alltid sett ut. I Wahlgrens värld bland annat har tittarna under åren fått ta del av deras olika bråk och oenigheter.
I podcasten Wahlgren & Wistam blickar Pernilla tillbaka till en tid då det var svårt att få ihop relationen – och till en person som hjälpte henne extra mycket just då.
Pernilla Wahlgrens hyllning till Staffan Götestam: ”Varit med mig sedan jag var tio år”
Pernilla får frågan om vilka möten i hennes liv som format henne som person, och kommer direkt att tänka på ett visst namn.
– Den första jag tänker på är faktiskt Staffan Götestam.
Staffan Götestam, 72, var med och regisserade Pernillas allra första roller som barn, och följde sedan med henne i en rad olika uppsättningar längre fram i hennes karriär.
– Han har verkligen varit med sedan jag började min musikal- och teaterkarriär, när jag var tio år.
Staffan blev en betydelsefull person i Pernillas liv, och hon själv förklarar att de två gjort mycket tillsammans.
Linn Wahlgren om festkvällarna med pappa Linus: "Vild"
Bianca bodde hemma hos Pernillas kollegor: ”Varit väldigt viktiga för mig”
– Han måste ju blivit som en extraförälder nästan? Du var barn och han var vuxen?, frågar Sofia.
Pernilla instämmer.
– Ja, men han har varit väldigt, väldigt viktig i mitt liv. Pushat mig och varit en otrolig förebild inom skådespelaryrket, han såg min talang redan när jag var liten och gav mig alla dessa fantastiska rollerna. Hans fru Monica blev min manager, säger hon och fortsätter:
– När vi hade det tufft hemma under en period med Bianca, när hon inte ville bo hemma och det var stökigt, då bodde hon faktiskt hemma hos Staffan och Monica. På så sätt har de också varit väldigt viktiga för mig.
FOTO: Karin Törnblom/TT / Olle Sporrong/Expressen/TT