LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Allsång på Skansen Bonde söker fru – andra sommaren

Bekräftat: Marcus Noterius försvinner från TV4-rutan

20 jun, 2025
Precis som Nyhetsdagen, Efter fem och Jenny Strömstedt försvinner TV4-profilen Marcus Noterius från tv-rutan.
För nu ska den flygande reportern, Jenny och programmen ta ut lite efterlängtad semester.
”Stor kram till er”, skriver han i ett inlägg på Instagram.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Katrin Zytomierska om ålderskravet på en framtida partner: "Lite närmre min ålder än mina barns"
Katrin Zytomierska om ålderskravet på en framtida partner: "Lite närmre min ålder än mina barns"

Den folkkäre TV4-profilen Marcus Noterius, 49, har blivit välkänd för sina många upptåg i Nyhetsmorgon.

Senast Marcus syntes i tv-rutan – som är verksam i Östersund tillsammans med kollegan och fotografen Fredric Jämthag – var när han var på roadtrip med 82-åriga Siv i Vemdalen och, i början av maj, då han testade livet som brandman.

Men nu blir det paus från hyss och nyhetsrapportering – åtminstone för en tid.

Marcus Noterius försvinner från TV4 – tittarnas lyckönskningar strömmar in

På Instagram meddelar Marcus nu att han och Fredric går på efterlängtad semester.

”Nu stämplar jag och min kära kollega och parhäst Fredric ut och tar semester. Önskar alla en fantastisk sommar med mycket glädje och skojigheter. Stor kram till er”, skriver han i inlägget.

Annons

Flera trogna tittare har skickat varma hälsningar till duon:

”Önskar dig en skön semester och ser fram emot nya äventyr i höst. Brukar följa dina upptåg på Nyhetsmorgon”, skriver en följare.

”Trevlig sommar! Testa inte alltför stora utmaningar, spara dem till oss som ser dig i Nyhetsmorgon”, hälsar en annan.

Men det är inte bara Marcus Noterius som tar paus på fyran.

Tjuvjakt rankar Sveriges bästa och sämsta dialekter!
Tjuvjakt rankar Sveriges bästa och sämsta dialekter!

Efter fem och Nyhetsdagen på sommaruppehåll – även Jenny Strömstedt tar ledigt

Även Efter fem och Nyhetsdagen har gått på sommaruppehåll, vilket förklarar deras frånvaro i tv-tablån under veckan.

Programledaren Jenny Strömstedt, 52, som leder både Nyhetsmorgon och Nyhetsdagen har också gått på ledighet.

Efter lördagens sändning av Nyhetsmorgon satte hon sig på ett tåg och delade ett inlägg på Instagram:

Annons

”Nästa gång ni ser mig i rutan är det augusti... Utan alla er som tittar och lyssnar - absolut inget. Tack”, skrev hon bland annat i inlägget.

FOTO: TV4

Annons