Behrouz ”Berra” Badrehs nya TV4-jobb förbryllar: ”Delägare på kanalen?”

Masked singer, Idol, Fångarna på fortet och Bäst i test – är några av TV4-programmen som Behrouz Badreh medverkat i.
Nu blir han dessutom OS-profil!
”Är han delägare i TV4? Eller vad händer?”, undrar en tv-tittare.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Anders Bagge testas i Tiktok-slang – resultatet får alla att skratta

Anders Bagge testas i Tiktok-slang – resultatet får alla att skratta

Tv-profilen Behrouz ”Berra” Badreh, 37, började som sidekick till kompisen Anis Don Demina, 32, på Youtube, men har på senare år blivit ett välkänt ansikte inom underhållningsbranschen.

Bara under året som gått har Behrouz suttit i panelen i Bäst i test, varit programledare för Idol och jurymedlem i Masked singer.

Nu tar Berra nästa steg i karriären på TV4 och ger sig in på sporten!

Behrouz Badreh blir OS-profil på TV4

Det är i Nyhetsmorgon som Behrouz först presenteras i sin nya roll som OS-profil.

– Nu har det blivit dags att presentera en av de som kommer att vara med och bevaka spelen här i TV4. Från Idol och Masked singer till OS-studion! Välkommen Berra!, säger programledaren Rania Shemoun.

– Tack så mycket. Jäkla hopp där alltså, svarar Behrouz.

FOTO: TV4

– Ja, verkligen. Hur gick det här till?

– Jag har alltid älskat idrott och hållit på mycket med vinteridrott i form av hockey. För mig var det väldigt naturligt. Men för de som kanske inte vet det, kanske undrar hur kommer det sig att han hoppar från det ena till det här? Men det här är faktiskt det jag hållit på med i hela mitt liv, förklarar tv-profilen.

Tittarnas reaktioner: ”Är han delägare i TV4?”

Vad blir då tv-tittarnas dom om Behrouz nya jobb? Att döma av reaktionerna på sociala medier är tittarna delade, men på Instagram är majoriteten positiva!

”Berra!! Kul att se honom i detta sammanhang, det blir säkert bra. Gillar honom”, skriver en följare.

”Kul med ett nytt ansikte i sportsammanhang. Har ju mestadels bara sett Berra som sidekick innan, så det här blir kul. Han gör säkert ett bra jobb.”, tycker en annan.

”Nej, men nu tar det fart. Så jävla kul att få se Berra utanför YouTube!!”, uttrycker sig en tredje.

Samtidigt finns det vissa som tycker att det känns förutsägbart med Behrouz i ännu en roll på kanalen.

”Är han delägare i tv4? Eller vad händer?”, kommenterar en tv-tittare.

”TV4 i ett nötskal”, skriver en annan på Facebook.

FOTO: TV4, Karin Törnblom / TT