En av deltagarna i Are you the one på TV3 öppnar i kvällens avsnitt upp sig och förklarar anledningen till att han påstår att han inte längtar efter barn – trots att det inte stämmer.
I kvällens avsnitt av nya dokusåpan Are you the one på TV3 öppnar en av deltagarna upp sig om en tuff grej han tvingades genomgå tidigare i livet. Robin Jurca har i ett tidigare avsnitt sagt till Angelica Hermansson att han inte längtar efter familj och barn.
Men det visar sig att det inte riktigt stämmer. Nu berättar han sanningen för Angelica.
– När du öppnade dig för mig så väcktes en gammal rädsla till liv. Jag har en dröm om att ha en familj, jag har inte sagt det här till någon. Jag och mitt ex gjorde en abort och jag var med henne på hela sjukhusvistelsen, och jag hörde när barnet liksom…, säger Robin i programmet.
Den traumatiska händelsen har fått honom att sätta upp en väg mot det som har med barn att göra.
– Efter det är det som att jag har satt upp en vägg och sagt att nej, jag vill inte ha barn, för jag vill inte tänka på den händelsen, fortsätter han.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.