Agnes Uggla sågar E-types beteende: ”Varför?”
Nu rasar hon mot E-type och produktionsbolaget!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Den som är uppmärksam under reklamavbrotten när den tittar på tv kanske har noterat att Martin "E-type" Eriksson syns i en hel del reklamer för tillfället.
Att artisten är med i reklamer just nu är även något som Magnus Ugglas dotter Agnes Uggla noterat. Men det är en av E-types reklamer som sticker extra mycket i ögonen på henne.
I hennes och Magnus podcast Uggla & Uggla berättar Agnes om en ny reklam för systombolaget – med E-type i huvudrollen.
Hon förklarar hur han i reklamen sätter på sig en systembolaget tröja och en namskylt det står E-type på och agerar som att han är en del av systembolaget.
Uggla rasar mot E-types reklamjobb
E-type ska sen resa utomlands för att ta reda på hur folk i andra länder ser på det svenska systembolaget och vad det står för.
Men Agnes förstår inte varför just han valts ut för att representera Sverige när det kommer till systembolaget.
– Det har jag ingen aning om, men jag tror att dem har valt honom för att de inbillar sig att han kanske har en publik utomlands och att det låter lite internationellt om vi skickar E-type, svarar Magnus Uggla.
– Men man får ingen förklaring för varför E-type plötsligt jobbar på Systembolaget, säger Agnes och jämför med att personer som gästar Ica-reklamerna brukar få en presentation eller spela en roll.
Hon och Magnus diskuterar om han hade kunnat tänka sig att göra något liknande och Magnus säger bestämt att han i så fall skulle få en rejäl ersättning – vilket han gissar att man inte får då Systembolaget är statligt.
Agnes Uggla om E-type: ”Han har noll relevans!”
Agnes är upprörd över att E-type framställs som att han är en del av Systembolaget och säger att hon inte förstår varför produktionen gjort de valen de gjort.
Magnus och Agnes pratar om att det kanske inte är att man gjort en reklam med E-type som är problemet då det är inne och kul med 90-tals artister i reklamer just nu. Det stora problemet är hur man tänkte med upplägget.
– Som karaktär, eller ambassadör så är han rolig, men varför? Han har noll relevans! Och framför allt inte om han ska prata om det som ett ”vi” och vad ”vi står för”, för han har väl ingenting att göra med vad dem står för, säger Agnes.
Magnus konstaterar att de sannolikt bara valt E-type för att reklamen ska få lite uppmärksamhet.
FOTO: TV4, TT