Linda Bengtzing har hållit i förfesten och efterfesten under Melodifestivalen 2023 och gjort succé. Men nu försvinner hon från tv-rutan. Vad väntar härnäst för schlagerdrottningen?
Linda Bengtzings bröllopsplaner med kärleken Peter
Linda Bengtzing är Mello-drottningen själv och har flera schlagerlåtar som fångat svenska folkets hjärtan, många minns säkerligen Alla flickor, Jag ljuger så bra ochHur svårt kan det va?.
Under Melodifestivalen 2023 har hon istället haft ansvar för något helt annat –nämligen programmets för- och efterfest. Hon har varit på plats och programlett direktsända halvtimmen i arenan innan musikfesten drar igång.
Men nu försvinner artisten från tv-rutan, vad väntar egentligen härnäst?
Linda Bengtzing om uppdraget: ”Hemmaplan för mig”
Linda Bengtzing har stor erfarenhet av Melodifestivalen och beskrev uppdraget som ”hemmaplan” för henne.
– Jag har ju hamnat på alla placeringar, jag har varit i alla städer och jag varit med om det mesta. Nu vill jag bara bli Mellos Björne, med klokhet, snällhet och nyfikenhet, förklarade hon för Aftonbladet och fortsatte:
– Det här är ju en hemmaplan för mig. Jag är den här nyfikna fyren i stormen, både för tittarna och de tävlande, och för låtskrivare och kostymörer. Jag vet ju vad de står inför och känslan man har när man vinner, åker ur eller går till Andra chansen.
Linda Bengtzing
Tackar för sig – försvinner från tv-rutan
Men nu är Melodifestivalen över för denna gång och folkkära Linda Bengtzing försvinner från tv-rutan för nu.
– Såhär såg det ut när du vann, nu kastar vi oss i väg och ut. Vi har en vinnare av Melodifestivalen 2023, Loreen såhär såg det ut när du vann, avslutade Linda Bentzing efterfesten och artistens framträdande visades återigen för tittarna.
Linda intervjuar vinnaren av Melodifestivalen 2023, Loreen.
Vad kommer härnäst för Bengtzing? Först blir det säkerligen återhämtning och tid med familjen efter hektiska Mello-turnén, sedan i april väntar spelning på Cinderella, Viking Line, något som går att läsa på United Stages hemsida.
Vi kommer sakna dig i tv-rutan, Mello-drottningen Linda!
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.