Drottning Mary har flyttat ut från slottet! Framtidsbeslutet med Frederik
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Det danska kungahuset har officiellt haft semester, men sommaren har varit långt ifrån stillsam. Kung Frederik och drottning Mary har rest en hel del och bland annat tillbringat tid i södra Frankrike, på det danskägda slottet Château de Cayx.
Efter den utlandsvistelsen återvände de till Danmark och tillbringade några veckor på Fredensborgs slott i Nordsjälland. Dock blev även den vistelsen kort.
Ovanliga regentskiften
Sommaren har dessutom präglats av ovanliga regentskiften. När kung Frederik och drottning Mary lämnade landet, blev deras son, kronprins Christian, 19, tillfälligt regent
Men även han reste senare utomlands och regentskapet återgick till drottning Margrethe, som trots att hon abdikerade i januari, återigen fick kliva in i rollen.
Folkfest väntar och kungaparets önskan
Nu fortsätter sommarresan för kungaparet som under måndagen anlände till Gråsten slott, där de enligt tradition tillbringar de sista veckorna av sommaren. Besöket är en uppskattad sommarhändelse, både för familjen och för lokalbefolkningen.
En stor välkomstkommitté väntas möta kungaparet vid ankomsten. Sønderborgs kommun förutspår ett stort publikintresse och uppmanar därför besökare att lämna bilen hemma, då flera vägar stängs av.
För den som vill ha en bra plats längs Slottsgatan rekommenderas det att komma i god tid, eftersom torget snabbt kan fyllas.
Men om man inte lyckas skymta paret på torget, har man god chans att se Mary och Frederik promenera den 500 långa promenaden längs Slottsgatan till Gråsten Slott.
Enligt Billedbladet har kungen och drottningen själv önskat att promenera till slottet för att avrunda dagen.
Bild: TT