SCHULMAN: SVT ger oss ingen chans att ducka döden nästa vecka!
– SVT däremot går all in när det gäller att få oss att tänka på döden, konstaterar Schulman.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Höstlov, Halloween, Allhelgonalov eller Läslov. Kär vecka har många namn.
Från början var veckan en ledighet då svenskarna, som hade lämnat landsorten för storstäderna, skulle få möjlighet att återvända till hemorten för att besöka anhörigas gravplatser. Idag är det spöken och hemskheter som gäller.
Misslyckat att göra ledigheten till läslov
Skolverkets försök att upphöja ledigheten till läslov är lovvärt, men misslyckat...
Och vad gör tv-kanalerna för att påminna oss om den ursprungliga minnesveckan?
TV4 kör på spöktemat med sin serie Kalla kårar där en syskonskara berättar om ”skrämmande och oförklarliga upplevelser”.
Senaste från Hänt
SVT däremot går all in när det gäller att få oss att tänka på döden. På måndag har Fråga doktorn underrubriken Att förlora ett barn där en psykolog berättar om sin forskning på temat ”att förlora en kär anhörig”.
Artisten Näääk på väg att bli blind
En etnolog berättar om ritualiseringar kring döden i Gokväll på onsdag och samma kväll drar kanalen igång en serie i åtta (!) delar med det pigga namnet Allt om döden. ”Men varför dör vi? Och hur känns det att dö?” är frågor som man ställer sig i UR-serien.
Samma deppiga onsdag drar SVT igång serien Det sista jag ser som handlar om hiphopartisten Näääk som är på väg att bli blind.
Glad allhelgona?
