Ozzy Osbourne har
varit öppen om sina hälsoproblem med sin fans och följare världen över. Flertalet operationer
och den ständiga kampen mot Parkinson har lett till ett flertal inställda konserter genom åren. Det var inte
längesedan han gick ut på sina sociala medier och meddelade att han skulle sluta turnera
helt och hållet.
Sharon Osbourne
bekräftar Ozzys farväl av fansen
Nu har artistens fru Sharon Osbourne, som också är hans
manager bekräftat att han kommer att uppträda live igen, som ett sista farväl till
sina fans. Till The mirror säger Sharon:
– Han kommer
inte att turnera igen, men vi planerar att göra två till föreställningar för
att säga farväl, för han känner att han aldrig har fått ta farväl, och han vill
göra det ordentligt, berättar Sharon.
Sharon hävdar att Ozzy är redo för att uppträda.
– Hans röst är fortfarande helt perfekt. Och hela tiden han har varit ledig gör han fortfarande sina sånglektioner så hans röst är perfekt. Han har alla dessa melodier i huvudet. Även om du inte gillar hans musik kan du inte inte gilla Ozzy, han bara drar in dig, säger Sharon.
Nya bilderna på Ozzy Osbourne oroar
Men nya bilder på artisten som visar det svåra hälsotillståndet oroar återigen. Frågan är om han kommer kunna genomföra konserterna som planerat.
Inga datum har släppts för konserterna men Sharon berättar för The mirror att konserterna kommer att hållas i Aston Villa där Ozzy är uppvuxen.
”Still crossing my fingers and praying that you can do one last tour” skriver en följare på Ozzys instagram
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.