Försökte korsa Grönlands inlandsis – på cykel

Försökte korsa Grönlands inlandsis – på cykel

Resan över Grönlands inlandsis fick avbrytas förtid. Arkivbild.

Lars Pehrson/SvD/TT

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Målet var att bli de första som korsade Grönlands inlandsis på cykel, en tur på cirka 60 mil. Tyvärr råkade expeditionens tidpunkt sammanträffa med våldsam snöstorm och iskyla.

De två danskarna, Nicklas Flenø Mikaelsen och Emil Fammé Hansen, fick i fredags kasta in handduken och kalla på hjälp.

– Vi är otroligt stolta över vår prestation. Det vi har gjort här har ingen gjort tidigare, säger Nicklas Flenø Mikaelsen.

Resan var tänkt att vara i 30 dagar – men efter 50 mil tog det stopp. Redan för två veckor sedan "såg allt riktigt mörkt ut", berättar Nicklas Flenø Mikaelsen.

– Vi drabbas av minus 40 grader och får de första köldskadorna i ansiktet. Näsa, kinder, fingrar, fötter, inflammation i armarna, blåsor på hälarna, säger han.

Båda mår efter omständigheterna bra, om än något magrare efter att ha tappat runt elva kilo var.

FRÅN FÖRSTASIDAN