svenska politiker

Tareq Taylors och Sarah Dawn Finers julklapp till Ebba Busch – tvångströja

Tareq Taylors och Sarah Dawn Finers julklapp till Ebba Busch – tvångströja

Foto: TT
Tareq Taylor och Sarah Dawn Finer vill ge Ebba Busch en ”tvångströja” i julklapp, rapporterar Expressen.
Ulf Kristersson blir vald till statsminister
0:34

Efter reklamen: Ulf Kristersson blir vald till statsminister

(0:34)

Slå på ljud

I Tareq Taylors, 53 och Sarah Dawn Finers, 41, julshow delar kändisarna ut ”julklappar” till de svenska partiledarna. Presenterna är i det udda slaget.

Men enligt Expressen, som var först att rapportera om klapparna under krogshowen, togs inte det syrliga inslaget emot me ro av publiken.

Under kändisarnas show, som går under namnet Finer & Taylor - En julvärdig show och hade premiär i fredags får publiken följa med i en annorlunda upplevelse.

Enligt beskrivningen av showen ska det sjungas, dansas – och bjudas på ”överraskningar”.

Partiledarnas ”julklappar”

Några som nog blev förvånade – är de svenska partiledarna – och statsministern – Ulf Kristersson, 58, Jimmie Åkesson, 43, och Ebba Busch, 35. För under showen delar de folkära kändisarna ut julklappar till de överraskade politikerna.

Enligt Expressen innehöll Ulf Kristerssons julklapp en ”Ryggrad” och ett ”Samvete”.

Jimmie Åkesson? En pryl att ”Städa bort sin skit” med.

Ebba Busch? En ”Tvångströja”.

Publikens skratt uteblev

Publiken ska enligt uppgift inte skrattat rofyllt åt skämten.

Sarah Dawn Finers PR-representant meddelar Expressen att showen blandar humor med allvar. Till tidningen skriver PR-personen:

”Se showen för att förstå kontexten”.

Foto: TT

FRÅN FÖRSTASIDAN