Strömmen gick – mitt under Kalle Anka: ”Oerhört beklagligt”

Strömmen gick – mitt under Kalle Anka: ”Oerhört beklagligt”

Foto: TT
Samlade du också familjen framför Kalle Anka och hans vänner?
De gjorde 4 000 hushåll i Blekinge också – men då gick strömmen.
– Babben hann säga: ”Nu ska vi träffa Kalle…” sen dog strömmen, säger en person till Blekinge Läns Tidning.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Mardröms-jul – Grinchen tar barnen julklappar
0:38

Efter reklamen: Mardröms-jul – Grinchen tar barnen julklappar

(0:38)

Slå på ljud

15:05 slog klockan – och Sverige gjorde sig redo för Kalle Anka och hans vänner. Men för 4 000 hushåll i Blekinge gick vid samma klockslag strömmen.

– Det är oerhört beklagligt och vi har stor förståelse för att det är många som blir ledsna och missar Kalle Anka på julafton. Men vi har verkligen högsta prioritet på det här och jobbar så fort vi kan, säger Anna Gianuzzi vid Eons pressjour, enligt TT.

De flesta av de 4 000 drabbade hushållen ska vara i Karlshamns kommun.

Vid 17-tiden uppger Eon för TT att felet verkar ligga i företagets regionnät. Specialister är framme vid två stationer och ska felsöka men det finns fortfarande ingen tidsprognos när strömmen är tillbaka.

Foto: TT

FRÅN FÖRSTASIDAN