Indonesien fråntas U20-VM – efter protesterna

Indonesien fråntas U20-VM – efter protesterna

Protester i mångmiljonstaden Jakarta.

Achmad Ibrahim AP/TT.
Indonesien kommer inte att arrangera U20-VM i fotboll.
Det internationella fotbollsförbundet, Fifa, meddelar att nationen fråntas värdskapet för turneringen, som drar i gång den 20 maj.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Anledningen till beslutet är att indonesiska provinsen Balis guvernör klargjort att Israels landslag inte är välkommet att delta, trots att nationen var kvalificerad för U20-VM.

Uttalandet kommer i kölvattnet av de stora demonstrationerna i huvudstaden Jakarta till stöd för den palestinska sidan i konflikten med Israel.

Det muslimska landet Indonesien har ingen diplomatisk relation med Israel.

Fifa vill inte gå in på närmare detaljer och det är i nuläget oklart var mästerskapet spelas. Man poängterade även att Indonesien kan straffas med ytterligare sanktioner.

"Jag gjorde mitt bästa och jag har pratat med Fifa-ordföranden Gianni Infantino, men vi måste respektera deras beslut", säger Erick Thohir, ordförande i det indonesiska fotbollsförbundet.

U20-VM spelas 20 maj–11 juni. Sverige är inte kvalificerat för mästerskapet.

FRÅN FÖRSTASIDAN