Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Funktionell fitness välkomnas – inte sexförbundet

Funktionell fitness föreslås bli RF-förbund. Arkivbild.
Isabell Höjman/TTDäremot nobbas bland andra Svenska sexförbundet.
"Vi ser positivt på att kunna föreslå medlemskap för ett nytt förbund. Svenska förbundet för Funktionell fitness uppfyller samtliga kriterier för medlemskap. En mångsidig idrott som på flera sätt kommer att bidra till idrottsrörelsens arbete och utveckling framåt", säger den avgående RF-ordföranden Björn Eriksson i ett pressmeddelande.
Sex förbund har sökt medlemskap men det är endast Funktionell fitness som föreslås inval vid Riksidrottsmötet 26-28 maj.
E-sportförbundet, schackförbund och taekwondounionen uppfyller inte samtliga kriterier för medlemskap.
Kanotslalomförbundet och Sexförbundet har inte kunnat prövas då ansökningarna inte varit kompletta och avvisas därför utan prövning, uppger Riksidrottsförbundet.
"Vi behöver starka medlemsförbund som arbetar för att utvecklas mot idrottsrörelsens strategiska mål. De förbund som inte uppfyller kriterierna för medlemskap hoppas vi i stället söker samverkan med andra förbund eller blir en del av det idrottsnätverk som inrättades efter Riksidrottsmötet 2019", säger Eriksson.