SD-politikern stängs av efter hårresande uttalande: ”Viktig tanke”


Anledningen? Hans uttalande om misshandlade kvinnor:
– Vad har kvinnan gjort för att en man ska slå en kvinna? Det är en viktig tanke, sa Håkan Lerstorp under en debatt i kommunfullmäktige.
Håkan Lerstorp uttalande har skapat stor ilska. I sitt numera ökända uttalande efterfrågade även mansjourer.
– Visst är det tråkigt att kvinnor blir misshandlade. Men, min tanke är, och jag vill att ni ska tänka så också ibland: Vad har kvinnan gjort för att en man ska slå en kvinna? Det är en viktig tanke. Och varför finns det inte mansjourer?, sa Håkan Lerstorp från talarstolen.
Stängs av – ringde mitt i mötet
Sverigedemokraterna har nu öppnat upp ett uteslutningsärende mot lokalpolitikern som tillfälligt stängts av.
– Han har stängts av och det har väckts ett uteslutningsärende mot honom. Det startades redan i går, vi satt och skrev under mötet och sedan blev jag uppringd under pågående möte av vår riksavdelning som undrade vad som hände, säger Helmuth Petersen (SD) oppositionsråd till Dagens Nyheter.
Foto: TT