Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Putin utklädd till jultomte? Nya propagandafilmen skapar ilska

Foto: SIGNAL/TT
I en ny propagandafilm – som sparkar på HBTQ-personer syns den ryka presidenten uppfylla ”barns önskan”.
En anti-hbtq-propagandafilm från Ryssland visar president Vladimir Putin, 70, som klär sig i en röd jultomtekostym och ett stort vitt skägg – för att förvandla homosexuella pappor till en mamma och pappa.
Anledningen? För att ”rädda” barn från det dekadenta väst.
Propagandafilmen, är skapad av ett produktionsbolag som heter Signal, visar hur en pojke skriver ett brev till tomten. I brevet ritar pojken även en teckning på sig själv, leksaker han önskar – och en mamma och pappa. Kameran zoomar ut och visar ett familjeporträtt på hans båda pappor.
Putin i tomtedräkt
I klippet bär även pojken ett halsband och är klädd i stereotypisk rosa. Filmen implicerar att han inte får vara hur han vill. I klippet syns boktitlar som Straight into Gay, Render me, Gender me och Growing up Gay.

En tomte – som ska föreställa Putin.

Ska ”uppfylla barns önskningar” .
Foto: SIGNALUtanför huset syns en tomte smyga upp. En tomte, med Putins ansikte gjort med specialeffekter, syns under skägget.
Tomten tar av sig skägget och vinkar och ler. Filmen går vidare och visar hur pojken får en fotboll i present – och en mamma pappa vid sin sida. På skärmen syns ett meddelande:
”Käre jultomten – tack och God jul! Från alla världens barn”.

Olof Lundhs nya bakslag – efter tunga perioden: ”Vi festade bort …”
Firar inte jul den 24:e
Efter att propagandaklippet lagts ut har det blivit viral i väst och skapat stor irritation. Putin har länge attackerat väst och Europa för att tvinga på Ryssland progressiva åsikter.
En märklig detalj är att i Ryssland firar man inte ens jul i december – utan först den 7 januari.
Foto: SIGNAL/SOCIALA MEDIER