Först ut att granskas var 26-åriga Bianca Ingrossos skönhetsföretag Caias julkalender. Där handlade kritiken om att den inte alls var värd 3 595, så som Caia påstod i marknadsföringen. Dessutom störde sig många på att en lucka innehöll en rabattkod. Du kan läsa om hela innehållet här.
Ingrossos kalender kostade 1 795 kronor, inte ens i närheten av det du måste punga upp för lyxmärket Chanels variant, med totalt 27 luckor. Modehusets kalender kostar hela 610 brittiska pund, ungefär 7 300 svenska kronor.
Innehållet i julkalender från Chanel provocerar kunderna
Nu har innehållet i kalendern gjort många köpare upprörda. Om Caia la in en rabattkod och billiga utfyllnadsprodukter, provoceras Chanels kunder av det meningslösa innehållet i flera av luckorna i den ”lyxiga” kalendern.

FÅ SVERIGES HETASTE NÖJESNYHETER FÖRST: Ladda ned nya Hänt-appen här!
Elise Harmon var en av dem som slog till och i flera klipp på Tiktok packar hon upp innehållet. Vid första anblick är hon nöjd, förpackningen är tjusig, formad som en vit parfymflaska, och intrycket är gott.
Men sedan öppnar hon den första luckan, nummer nio.
@eliseharmon Worth the hype? Probably not but it is pretty
♬ It's Beginning to Look a Lot like Christmas - Michael Bublé
Betalade 7 300 – fick klistermärken från Chanel
Besvikelsen är påtaglig. Där gömmer sig nämligen klistermärken.
– Det här är ett skämt, det är klistermärken! utropar Elise Harmon i klippet.
Resten av innehållet består av fullstora handkrämstuber, dofter och läppstift, vilket är bra, men också små lådor med magneter, små blädderblock, bokmärken och ja – ännu fler klistermärken.

Elise Harmon är inte särskilt imponerad av Chanels kalender.
PRIVATBehöver vuxna människor klistermärken av Chanels logotyp? Nej, verkar Elise Harmon och många andra kunder tycka.
Fyra luckor med klistermärken är fyra för många, åtminstone om du betalat 7 300 kronor.

”Åh den kommer räcka till min ena arm”
Förutom allt krafs av klistermärken, block, små påsar och bokmärken innehåller kalendern en mängd miniförpackningar av olika skönhetsprodukter.
– Åh, en miniburk med kroppslotion, ja den kommer räcka ungefär till min vänstra arm, säger Elise lakoniskt, men lägger till att Chanel ska ha att den pyttelilla burken åtminstone är rätt gullig att se på.

Även om mycket är rent krafs hittar Elise två röda läppstift som hon verkligen gillar.
PRIVATLÄS OCKSÅ: Hannah fick veta att hon var gravid – 50 minuter därpå födde hon
LÄS OCKSÅ: Familjen har lagt halv miljon på att julpynta huset
FOTO: PRIVAT