brott

Fyra personer skadade efter skjutning i Malmö – en ska vara 14 år

Poliser och ambulanspersonal på plats efter skjutningen i Malmö.

FOTO: Johan Nilsson/TT
Fyra personer har skadats i en skjutning i Malmö.
Gärningsmannen ska ha skjutit in i en grupp med ungdomar och sedan flytt på en sparkcykel.
– Jag hörde fyra superhöga smällar som jag trodde var raketer, och sen dök det upp blåljus överallt, säger en boende i området.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Greta Thunberg bärs bort av polis
0:31

Efter reklamen: Greta Thunberg bärs bort av polis

(0:31)

Slå på ljud

Vid 18.45-tiden på fredagskvällen fick polisen in ett larm om skottlossning på Oxie Stationsgata i Oxie i Malmö. Polisen meddelade först att två skadade personer hade hittats efter skjutningen. Runt tio minuter senare gick de ut med att ytterligare två skadade har hittats.

– Vi åkte dit med en stor resurs och anträffar två stycken personer och kort därpå anträffas ytterligare två, så vi har totalt fyra skadade, säger Evelina Olsson, presstalesperson på polisen, till TT.

Det är oklart hur allvarligt skadade personerna är.

En polis bakom ett avspärrningsband.

Polisen har spärrat av ett område runt om brpttsplatsen.

Johan Nilsson/TT

Skedde utanför livsmedelsbutik

Skottlossningen har ägt rum utanför en livsmedelsbutik på Lertegelvägen.

En av de skjutna ska vara 14 år, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna.

Polisen har spärrat av flera gator i närheten och samlar nu in information av vittnen i området.

Maskerad gärningsman flydde på elsparkcykel

Gärningsmannen ska ha varit maskerad och skjutit rakt in i en grupp med ungdomar, enligt uppgifter till Aftonbladet. han flydde sedan på en elsparkcykel, enligt tidningen

Skjutningen hände utanför en livsmedelsbutik på Lertegelvägen i Oxie utanför Malmö.

Johan Nilsson/TT

Det var flera uppringare som larmade om händelsen, klockan 18.43.

– Min fru hörde fem, sex skott, säger en boende i området till Dagens Nyheter.

– Vi har flera uppringare och det här är ju precis intill ett bostadsområde med flerfamiljshus så vi kommer nog att få in en del vittnesuppgifter därifrån, säger Evelina Olsson.

"Superhöga smällar"

En person som bor i området hörde ett antal höga smällar.

– Jag hörde fyra superhöga smällar som jag trodde var raketer, och sen dök det upp blåljus överallt. Jag har aldrig känt mig otrygg här tidigare, det är första gången det händer någonting, säger personen till TT.

TT:s utsända fotograf berättar att ett område mellan stationen och centrum i Oxie är avspärrat.

– Avspärrningen är mot en byggarbetsplats. Det är lugnt här nu, polisen bevakar avspärrningarna. Ambulanserna har lämnat. Jag kan se åtta polisfordon, säger han vid 19.30-tiden.

FOTO: Johan Nilsson/TT

FRÅN FÖRSTASIDAN