Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
6 av 10 svenskar är inte förberedda för en kris

FOTO: TT
Enligt en ny undersökning från SIFO får 6 av 10 svenskar underkänt i krisberedskap.
Här är sakerna du borde ha hemma om krisen kommer!
Endast 3 av 10 svenskar har under de senaste tre åren förberett sig för att klara en eventuell kris, rapporterar TV4 Nyheterna. En ny SIFO-undersökning av från Friluftsfrämjandet visar att bara 4 av 10 svenskar är redo för en kris.
– Det är allvarligt att inte tillräckligt många har provat på inför en kris. Man måste prova rent praktiskt: laga mat utan el, veta hur man ska klä sig eller lagra tillräckligt mycket vatten, säger Friluftsfrämjandets generalsekreterare Kristina Ljungros till TV4 Nyheterna.
MSB uppmanar svenskarna att ha hemberedskap
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, uppmanar svenska folket till att ha så kallad hemberedskap. Det innebär att om krisen kommer ska ett hushåll kunna klara sig utan samhällets hjälp i upp till en vecka.

Förbered er på en rekorddyr jul – en mardröm för alla barnfamiljer
För att klara en vecka i kris behöver svenskarna förbereda sig. Det behövs bland annat 3-5 liter vatten per person, per dag samt mat som kan ätas utan att tillagas på en spis, uppger MSB.
Kristina Ljungros, generalsekreterare på Friluftsfrämjandet, visar upp saker som kan vara bra för ett hushåll att preppa med. Hon nämner bönor och konservmat, men förklarar också att det inte är det enda man behöver i en kris.

Kristina Ljungros, generalsekreterare för Friluftsfrämjandet, ser allvarligt på att svenskarna inte är förberedda för krisen.
FOTO: TV4– Sen tycker jag inte att man bara ska tänka på den maten som är präktig och ordentlig, utan också tänka på att i en kris behöver man också det man tycker bäst om, berättar Kristina och nämner kaffe och chips som exempel.
Detta behöver du för att klara krisen
Det är inte bara mat och vatten som krävs för att ett hushåll ska klara av en kris. Blir vi utan ström behövs en hel rad med nödvändiga saker.
För att hålla sig uppdaterad om krisen bör ett hushåll ha en batteridriven radio eller en radio som går på vev eller solceller. Det kan också vara bra att förbereda sig med ficklampor samt extra batterier.

Om krisen kommer behöver en person 3-5 liter vatten om dagen. Ett hushåll bör även förbereda sig med mat som kan ätas direkt eller tillagas utan vatten.
FOTO: TV4Kommer krisen mitt i vintern bör man förbereda sig med sovsäckar, stearinljus och ved för att elda med. Det kan även vara bra att ta ut kontanter och förvara hemma. Förlorar vi el kommer våra internetbanker och bankomater inte att fungera.
Hygienartiklar är också viktiga: handsprit, mensskydd och våtservetter kan vara bra att förvara hemma om krisen kommer.
Det ska du ha hemma om det blir kris
Radio som går på batterier eller med vev/solceller.
Ficklampa och pannlampa med extra batterier.
Flaskor och dunkar med rent vatten.
Mat som inte behöver kyl eller frys. Mat som kan ätas direkt eller tillagas utan vatten.
Stormkök och bränsle. Använd helst utomhus.
Sovsäckar, filtar och varma kläder.
Tändstickor, stearinljus, värmeljus.
Fotogenlampa och bränsle, till exempel lampolja eller fotogen. Tänk på att ha bra ventilation.
Alternativ värmekälla som drivs av fotogen, gasol, diesel eller ved.
Husapotek, till exempel första hjälpen-kit, sårvård, eventuella viktiga mediciner.
Hygienartiklar, till exempel våtservetter, handsprit, blöjor och mensskydd.
Extra batterier, laddade powerbanks.
Kontanter, om betalkort slutar fungera.
Lista på papper med telefonnummer till familj, anhöriga, grannar, sjukhus, kommun, räddningstjänst, elleverantör.
Källa: MSB
FOTO: TT/TV4