sjukdomar

20-åriga Aboli förväxlas med ett barn – därför har hon blöja

Aboli Jarit lider av en mycket ovanlig sjukdom

FOTO: INSTAGRAM
Hon har fyllt 20 år, men omgivningen misstar henne för att vara ett barn.
Nu berättar Aboli om sitt ovanliga tillstånd – som dessutom kräver blöja.
– Jag är lycklig och speciell, säger hon.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Ulf Kristersson (M) gratulerar Finland till Natomedlemskapet
0:35

Efter reklamen: Ulf Kristersson (M) gratulerar Finland till Natomedlemskapet

(0:35)

Slå på ljud

I tidig ålder diagnostiserades Aboli Jarit, från staden Nagpur i Indien, med den ovanliga sjukdomen renal rakitis.

Den innebär att hennes tillväxt har stannat och trots att hon hunnit fylla 20 år är hon bara 1,02 meter lång.

Men trots sina begränsningar i livet är Aboli glad över att se så ung ut.

– När alla växer upp börjar de se olika ut, men jag är likadan, vilket jag faktiskt gillar mycket. Jag tackar gud som gjorde mig till en cool liten unge som aldrig förändras, säger hon.

Aboli föddes dessutom utan blåsa. Hon gjorde en operation där läkarna öppnade ett hål i hennes midja för att urin inte ska samlas i kroppen.

Aboli förväxlas med ett barn

Aboli drömmer om att bli skådespelerska

Därför använder hon blöja dagligen.

– Det är inte många människor som har den här sällsynta sjukdomen, men det som är bra är att jag fortfarande lever eftersom de flesta människor inte överlever.

Trots sina hinder drömmer Aboli nu om att bli skådespelerska.

– Jag vill bli sångerska och skådespelerska, i Bollywood och Hollywood. Jag hoppas kunna förverkliga den drömmen snart.

FOTO: INSTAGRAM

FRÅN FÖRSTASIDAN