Charlotte Perellis familjedrama – kampen för barnflickan
I ett blogginlägg berättar hon nu om känslorna efter det sorgliga avskedet från barnflickan Mary Jane.
"Ledsen och rädd", skriver hon.

Det var i början av veckan som Charlotte Perrelli, 45, och hennes familj var tvungna att ta farväl av deras barnflicka Mary Jane. Hon hade bott hemma hos de i ett år, och på sångarens Instagram skrev hon om avskedet som slutade i tårar. Men som om det inte vore jobbigt nog visade det sig sen att det bara var början på en lång och jobbig resa. Nu berättar Charlotte om skräckupplevelsen som uppstod efter avskedet.
Relationen till barnflickan
Det var för ett år sedan som Charlotte och hennes man Anders Jensen, 43, tog beslutet att anställa en aupair, och genom en bekant som bor i närheten av paret kom de i kontakt med den filippinska tjejen Mary Jane.
Hennes pappa hade gått bort i cancer för ett tag sedan, och då hon jobbade på hans restaurang stod hon nu utan jobb och inkomst. Hon hade därför kommit till Sverige, i hopp om att få jobb och därmed kunna skicka hem pengar till sin familj som består av hennes man och hennes tre-åriga dotter.
Den hemska hemresan
Hon berättar att de hade köpt biljetten med kortast resväg för att det skulle bli en så bekväm hemresa som möjligt. Men när Mary Jane kommer till Hong Kong tar det stopp. Charlotte berättar:
“I Hongkong ber de först om hennes boardingpass till Manila…. som hon aldrig fick i Sverige? Det står tydligt på sidan där vi bokat. Ingen onlinetjänst. På hennes e-biljett står det Gratis Incheckning i Hongkong. Ingen lyssnar när Mary Jane förklarar. Ingen bryr sig.”
Hon skriver att hon ringer agenturen de bokat resan via för att be om hjälp, men att ingen kan hjälpa dem. Och det är när hon ringer tillbaka till flygplatsen i Hong Kong som de får det jobbiga beskedet – Mary Jane måste vara kvar på flygplatsen i 36 timmar då flyget till Filippinerna har blivit inställt.
“Jag ringer 40 samtal. Minst. Konsulatet i Filippinerna, i Norge, Sverige… flygbolaget igen. Agenturen. Och runt igen. Vi får ingen hjälp. Tänk så fyrkantigt…. 12 Tim som hon själv inte kan påverka. HON har inte gjort något fel??”, skriver Charlotte innan hon fortsätter:
“Just nu sitter Mary Jane på ett plan tillbaka till Frankfurt och sedan vidare till Sthlm. Ledsen och rädd. Vad ska hända nu??”
Satt hos polisen
Hon berättar att hon gjort allt i hennes makt för att hjälpa till, men känner att hon misslyckats totalt.
“Ber en bön för att de ska vara snälla mot henne när hon landar i Frankfurt. Min frustration och ilska har inga gränser just nu”, skriver hon avslutningsvis.
Det hela verkar dock ha fått ett lyckligt slut. Mary Jane fick flyga tillbaka till Frankfurt, där hon satt hos polisen och fick ta ett coronatest. När det kom tillbaka negativt fick hon flyga vidare till Abu Dhabi, för att sen ta sig till Manila.
”Skickade som tur var med henne ett av mina kort så att hon skulle reda ut just sådana här oförutsedda händelser. Sååå glad för det nu!!”, skriver Charlotte Perrelli på sin blogg.
Väl på plats i Manila har Mary Jane gjort ytterligare ett covidtest som var negativt, vilket innebär att hon slipper sitta i karantän och istället kan kolla på en resa mot sin hemstad för att återförenas med sin familj.
”Hon är lycklig och på väg!!”, avslutar Charlotte Perrelli.
FOTO: TT