Isländska scener för små för Björks turné

08 jun, 2023 
https://image.hant.se/image.hant.se?imageId=9118290&x=0&y=0&cropw=100&croph=100&width=1318&height=687TT Nyheter
I april uppträdde Björk på Coachella Music & Arts Festival i Indio, Kalifornien. Arkivbild.Amy Harris/AP/TT
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Björk uppmanar dagens tech-miljardärer att skapa förutsättningar för artister att turnera på ett miljövänligt sätt. Den isländska artisten, just nu i färd med att förbereda sin kommande Europaturné, ser framför sig en särskild festivalbåt som korsar oceaner utan att några flygningar behöver göras.

– Jag hade hoppats att Elon Musk och hans tech-vänner skulle göra elektriska turnébussar eller skepp som drivs med sol- eller vindkraft... kan någon förmedla det meddelandet till honom, snälla, säger hon i en intervju med AFP.

Hennes kommande Europaturné inleds i september och den här gången ska hon framträda tillsammans med en enorm kör. De planerade konserterna på Island har dock ställts in – ingen scen var tillräckligt stor.

– Det är första gången jag gör en turné som inte kommer till Island och det gör mig väldigt ledsen. Men jag försökte verkligen.

Annons