Camilla Läckberg om barnens arv – får inga pengar: ”Beredda att jobba hårt”
Det svarar Camilla på nu i podcasten Filip & Fredrik Svarar.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Deckardrottningen Camilla Läckberg, 51, är sedan en tid tillbaka lyckligt gift med maken Simon Sköld, 38. Tillsammans har de gemensamma dotter Polly, och Camilla har tre barn från tidigare förhållanden. Sönerna Wille och Charlie, och dottern Meja.
När Camilla nu gästar Filip Hammar och Fredrik Wikingsson i podcasten Filip & Fredrik Svarar, får hon frågan om vad för arv hon vill lämna efter sig.
Camilla Läckberg om barnens arv: ”Lagt mycket energi på att inte uppfostra de till bortskämda skitungar”
Fredrik läser upp en fråga inskickad av en poddlyssnare som lyder:
– Jag undrar vad det är för arv ni hoppas lämna efter er till era nära och kära, mer än bara det ekonomiska? Tack och hej Johannes.
Camilla förklarar då att det i grund och botten inte handlar om pengar. Det hon egentligen vill ge sina barn är något helt annat.
– Arv… Jag har ju fyra barn och jag har lagt ganska mycket energi på att inte uppfostra de till bortskämda skitungar, rikemansungar, säger hon och fortsätter:
– Så jag hoppas att det arv jag kommer lämna till de är att de är snälla, anständiga människor som är beredda att jobba hårt för att skapa det liv de själva vill ha. Och jag tror att jag är på god väg.
Fredrik berättar då att han tidigare fått höra att hans barn är väldigt artiga.
– Jag brukar få höra samma och jag blir så jäkla lycklig, svarar Camilla avslutningsvis.
FOTO: Christine Olsson/TT / Karin Törnblom/TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
